Amazon je internetový obchod. Je největší, co se týče skladů a zcela jistě je nejstarší. Jeho začátky spadají daleko do roku tisíc devět set devadesát čtyři. Mladík jménem Jeff Bazos v tomto roce tak přejmenoval své knihkupectví. A obchod začal vzkvétat. Příjmy společnosti amazon.com se dnes pohybují běžně v řádce sedmi miliard ročně. Nebudeme zde rozebírat jeho působení u nás, to by bylo hodně složité a dlouhé. Budeme se raději věnovat zahraničí, kde to mezi dělníky slavného monstr obchodu začíná bujet.

nákup rodiny přes eshop

Amazon vloni (2017) uvedl, že má pět set padesát šest milionu zaměstnanců. Po celém světě. Jenže někde asi jeho dělníci, dá-li se tak nazvat člověk řídící vše z křesla nazvat, nejsou zcela spokojeni. Jak jsme se mohli dočíst na různých webech, ve Španělsku a Německu se jim zajídá dělat dále kašpara podle nich za málo peněz. A rozhodli se pro stávku. A aby to zaměstnavatele jo nakoplo, tak ji určili právě na černý pátek, kdy je pohyb zboží proti normálním dnům o hodně větší. Jeden server uvedl, že může jít klidně až o desetinásobek obratu. Ve Španělsku mínilo stávkovat až sedmdesát procent zaměstnanců. Hodlali vyklidit haly a udělat lidský řetěz.

V Německu vstoupilo do stávky “jen” asi šest set lidí, převážně z logistiky. Stávka byla plánována až do půlnoci onoho osudného pátku.  Zde si nemohu odpustit rýpnutí, prostě mi to nedá, tak se předem omluvám. Nástupní plat do Amazonu je v Německu necelé tři stovky českých korun (deset celých sedmdesát osm eura) na hodinu. Ehm, ehm, co na to páni zaměstnavatelé u nás? Já vím, nic, u nás to nejde že jo.
označení slevy

Stávkovalo se právě kvůli mzdám, ty chtěli zaměstnanci upravit směrem nahoru. Ale také kvůli smlouvám, které prý málo zabezpečovaly jejich zdraví. Bohužel přesnější detaily se mi nepodařilo vypátrat.

V tomto období vánočního stresu by měli být lidé v popředí zájmů tak velkých společností, a nemyslím tím jen zákazníky, ale samozřejmě i zaměstnance. Doufám, že to těm stávkujícím vyšlo, jak si přáli.