Imunita je základ našeho zdraví. Jestliže se rozpadne, umíráme. V dnešní době má problémy s imunitou více než polovina populace, ovšem existuje účinný a poměrně snadný způsob, jak ji posílit. Tohoto jevu využívají některá léčebná zařízení a dokonce i instituty pro podpůrný program astronautů nasazených na plánované kosmické lety.

skákání

Jakou mají souvislost trampolíny s imunitním systémem

Tomuto tělocvičnému nářadí se věnují mnohé výzkumné týmy, které se zabývají vlivem sportu na naše zdraví. Jde totiž o druh pohybu veskrze jedinečný a v jistém smyslu specifický. Kombinace výskoku a dopadu s odrazem na pružné podložce nesmírně podporuje činnost imunitního systému – žláz s vnitřní sekrecí a právě tato sféra lidského organismu je u většiny populace nestabilní a částečně nefunkční. Životní styl moderní doby zkrátka způsobuje civilizační choroby, které mají s imunitou podstatnou souvislost, potažmo s lymfatickým systémem.

Jak funguje lymfatický systém

Je to samostatný a zároveň provázaný zdroj tekutiny (lymfy), která neustále koluje v krevním řečišti v tepnách a žilách pomocí chlopní. Ty jsou jakýmsi jednocestným ventilem. Na rozdíl od krve a srdeční pumpy však nemá vlastní pohonný mechanismus a vydává se na cestu krví jen zpomaleným pohybem. A právě skákání na trampolínách 305 lymfu důkladně rozpohybuje. Při výskoku poklesne nitrožilní tlak a chlopně se otevřou, při dopadu tlak vzroste a naopak se uzavírají. Skákání je tedy obdobou jakési pumpy.

siluety

Mnozí zkušení odborníci vám sdělí, že právě trampolíny jsou jediné nářadí na světě, které lymfu důkladně rozproudí. Toho s úspěchem mohou využít lidé trpící vážným onkologickým onemocněním, zvláště po chemo a radio terapii. Tento proces napomáhá odstranit z těla jedovaté látky (detoxikovat) a právě imunitní systém je klíčový pro uzdravovací proces u jakéhokoli typu zhoubných nádorů a dalších forem rakoviny.