Koberec slouží svému účelu nejlépe tehdy, je-li čistý, zbavený skvrn, prachu, organických nečistot a zápachu. Jistě nám dáte za pravdu, že vás nebude lákat vyzout se z bot a našlapovat po podlaze na návštěvě u vašich přátel, pokud se tu a tam objeví nějaký flek, na koberci budou viditelné vychozené cestičky a při sehnutí k zemi ucítíte podivný odér, jakousi směsici zatuchliny, lidského potu a hniloby.

svinutý koberec

Uznáváme, že to poněkud přeháníme, ale k něčemu podobnému může docházet pokaždé, pokud se ponechá koberec v původním stavu a bude se pouze udržovat v čistotě sáčkovým vysavačem. Ten nemůže zdaleka odstranit vše, co se v průběhu týdnů, měsíců a let nasbírá pouhou chůzí či kontaktem s různými předměty a zároveň díky cirkulaci vlhkého vzduchu, podpořeného výpary z kuchyně, z koupelny či z toalety.

polštářek na koberci

Čisticí stroje na čištění koberců v Praze wismont-cisteni.cz a v dalších městech či obcích prosperují díky své efektivitě, se kterou nelze srovnávat ruční čisticí proces. Některé z nich jsou velmi důmyslné a chráněné patentovým úřadem, kupříkladu systém Rotovac, jeden z nejvýkonnějších a nejúčinnějších na trhu. Pracuje na principu rotujících kartáčů po kruhové čisticí ploše, které důkladně promísí každé vlákno s čisticím roztokem, a následně je vše pod tlakem odsáto do odpadní nádoby.

Rotovac si poradí s různými typy povrchů a samozřejmě i s mnoha typy nečistot, nasazuje se i na zašlapané a staré skvrny od biologického materiálu, jako jsou zvratky a exkrementy, zbytky jídel či nápojů atp. Součástí čisticího procesu je i důraz na odstranění zápachu, který je typický hlavně tam, kde se chodí naboso, a kde se pohybují i malé děti a domácí zvířata. Po vyčištění pak máte pocit, že se po koberci můžete bez obav projít, můžete se na něj i posadit a vnímat jeho přirozenou strukturu, jakou měla vlákna v době, kdy jste si koberec domů přinesli a položili na podlahu.