Moderní doba je průchodem k větší modernizaci a usnadňování běžného života. Také zasahuje do oblasti péče o miminko. V posledních letech se vedou diskuze ohledně plen. Řeší se, které jsou lepší. Moderní jednorázové, nebo látkové? Mohu prohlásit, že mám své děti narozené s takovým věkovým rozestupem, že mohu posoudit dobře obě varianty. Dcery jsem měla s ročním odstupem, a v době plen látkových. Takže když jsem už nemusela na starší dceru její pleny vyvařovat a žehlit z obou stran, narodila se dcera mladší a protože všechny pleny byly bílé, nerozeznala jsem, které bych musela vyvařovat a žehlit té novorozené a u které mě tato lopota už odpadla.

plenkovina

Prostě jsem vyvařovala a oboustranně žehlila pleny na dvě děti. Hromady plen a denně. Ale nijak jsem si nestěžovala, bylo to pro mne normální a ještě jsem si vždycky uvědomila, že moje maminka a babička to měly těžší, mně plíny spolehlivě vyvařila automatka, ony to musely dělat v hrnci na kamnech. Když se mi narodil syn, už světem vládly pleny jednorázové. Já se nijak k plínám látkovým neupínala, ačkoli jsem je měla po dcerách uschované, ráda jsem využila pleny jednorázové. Rodina jsme už byla veliká a já byla ráda, že mám po starosti s praním a žehlením. Syn ale na nočník začal chodit o hodně déle než dcery, navíc byl každou chvíli opruzený a jednorázové plíny opravdu lezly do peněz.

plenkovina

V lese u naší chaty kdosi odhodil onu jednorázovou plenu. Ani jsem tomu nemohla věřit, že plenu vidím každým rokem stále na stejném místě a trvalo dobrých deset let, než se plena rozložila. Jsou tedy opravdu jednorázové pleny takovou výhrou? Nejsou lepší ty klasické? Klasické šetří nejen dítě, ale i životní prostředí, navíc šetří i náš finanční rozpočet. Navíc dnes je možné koupit tak krásnou plenkovinu, že bude radost plíny z ní ušité prát a případně i žehlit. Osobně bych dnes volila jednoznačně pleny látkové.