Kartotéka nebo také lístkovnice je soubor papírových lístků se záznamy, které se dají průběžně doplňovat. Tyto záznamy jsou uspořádány nejčastěji podle abecedy, číselného označení anebo podle bydliště. Dále se tyto lístky mohou dělit na osobní využívané ve zdravotnictví. Také na věcné jako jsou kartotéky ve skladu, inventáři. Lístkovnice jsou uložené v boxech a jsou velmi přehledné, proto také velmi oblíbené. Vznik kartotéky se datuje do 70. let 19 století.

kancelář s Apple

Výhody kartotéky

Výhodné je mít kartotéku přímo u ruky, abyste nemuseli při založení papíru vůbec vstávat a založení lístkovnice proběhlo během minuty. Vyplatí se kartotéční minimálně jednou do roka evidovat. Vyhodíte nepotřebné dokumenty a zjistíte, zda není potřeba dokoupit nové desky nebo listy a rozšířit uspořádání pro větší přehlednost. Výhoda karotky je i v jejím zabezpečení. Díky centrálnímu zamykání se do kartotéky dostanou pouze oprávněné osoby. Další skvělé výhody kartotéky .

Rotační kartotéky

Doba pokročila a kartotéky nemusí mít pouze dřevěný nebo plechový obal ve tvaru obdélníku. I úspora místa je v dnešní době velmi diskutovatelné téma proto výrobci kartoték přišly s inovační rotační kartotékou. Ta Vám nejen uspoří čas, peníze, ale hlavně místo a to někdy až o 60 %. Výhodou je i snadné a rychlé vyhledávání. Každý spis je přivezen do výdajového otvoru, který je umístěn do přijatelné pracovní výše.

kartotéka

Pořízení kartotéky

Pokud se rozhodnete si pořídit kartotéku ať už klasickou nebo rotační určitě si neváhejte projít více nabídek na internetu. Není na škodu i projít různé recenzní fóra kde se dozvíte, jak jsou jiní zákazníci s určitou kartotékou spokojeni. Velmi kvalitní kartotéky jsou vyrobené z oceli. Díky tomuto materiálu je kartotéka velmi pevná. Povrch kartotéky bývá upraven práškem, který napomáhá k lepšímu čištění a udržování před vnějšími vlivy.