Již ve starověku bylo lidem jasné, že pokud chtějí mít ve svých bazénech a saunách čistou vodu, je nutné ji pravidelně čistit. Filtrace pískem byla už tehdy velmi oblíbeným způsobem, jak zachovat její průzračnou čistotu.

V moderní době máme samozřejmě k dispozici elektrická čerpadla i filtry, písek je přesto stále nejoblíbenějším filtračním médiem. Má to hned několik důvodů. Tím hlavním je jeho vysoká účinnost a poměrně snadná dostupnost. Není tedy divu, že se stále řadí na první místo.

venkovní plavecký bazén

Ovšem zde narazíme na menší problém. Nemáme pouze jeden typ písku. Je jich více, a liší se zpravidla velikostí jednotlivých zrn. Kdo kdy cestoval například do Maroka, Tunisu či Egypta, může porovnat jemnost tamějšího písku s tím, který se u nás běžně používá na stavbách či v dětských pískovištích.

Je tedy jasné, že ne všechny druhy budou pro filtrační účely stejně vhodné. Přesto se však jedná o stále stejný materiál. Co se může stát, pokud písek do pískové filtrace zvolíme špatně? Popravdě, celkový chod ani princip zařízení to příliš nenaruší. Přesto to může způsobit několik problémů, v závislosti na tom, jaký typ zvolíme.

muž skákající do bazénu

Pokud zvolíme příliš hrubý, voda se nevyčistí ani zdaleka tak důkladně. Je to proto, že mezi jednotlivými zrny budou větší mezery, a také celkovou menší plochou (i při zachování stejného objemu), na které se mohou nečistoty zachytit. Pokud však používáme vícestupňovou filtraci, kdy tento není zařazen jako poslední, tento problém není tak závažný.

Naopak pokud zvolíme materiál příliš jemný, pak se může stát, že malé částečky uniknou z prostoru filtru do bazénu. Samozřejmě jeden či dvě zrnka nevadí, ovšem tento proces může spustit až lavinový efekt, kdy celý obsah zařízení nakonec skončí na dně bazénu. Ovšem zatímco se sice bude jednat o poměrně zajímavou imitaci pláže a říčního či mořského břehu, zcela se ztrácí původní účel.

Je proto tedy nutné pečlivě vybrat, jaký druh koupíme. Možné je také koupit ve specializovaném obchodě písek určený přímo pro bazénové filtry, ovšem ten je dle mého názoru zbytečně předražený. V jakékoliv pískovně jej seženete mnohem levněji. Stačí jen znát ten správný typ, a vše ostatní už půjde samo.