Kočka je velice společenské zvířátko, a tak může dělat společnost téměř každému. S dětmi si bude hrát a se staršími se bude koukat na televizi a dělat jim společnost po celý den.

Jelikož je velice dobrý lovcem, tak v minulosti byla používána jako ochránce domácnosti.

Než bychom si ji tedy pořídili domů, tak musíme zvážit, zda jí budeme věnovat dostatek času a zda na ní ten čas budeme mít. Někdo totiž může mít dlouhou pracovní dobu každý den, a to není pro malé kotě dobré. A ani pro dospělé zvířátko. Musíme si s ní hrát a pravidelně ji krmit. Pokud bychom si s ní dennodenně nehráli, tak by mohla mít destruktivní sklony. Mohla by začít ničit nábytek a rozbíjet věci.
spící kocourek

Vybrat si ji můžeme z různých koutů. Například pokud chceme čistotnou, s papírami a tak dále, tak si najdeme nějaké zkušeného chovatele, od kterého si poté můžeme odkoupit časem koťata. Musíme si vybírat pečlivě chovatele. Ideální je ten, který nás nechá nahlédnout do domácích podmínek, ve kterých zvířata žijí. Z toho si pak můžeme usoudit, jak zvířátka žijí. Zda má každý svůj pelíšek a na co jsou zvyklí. Chovatel by nám měl ukázat matku a z toho si můžeme představit, jak budě kotě vypadat v dospělosti. Měl by nám dát informace o zdravotním stavu, očkování, odčervení atd.

Jestliže nemáme vysoké nároky a podmínky, tak se můžeme podívat do útulku. Měli bychom se vždy zeptat, proč tam kotě skončilo, protože je možné, že bude mít nějaké návyky, které ji nevyhovovali, tak abychom se tomu vyhnuli.
olizování pacičky

Další možností je, že pokud máte sousedy, kteří mají březí matku, tak od nich si poté můžete vzít koťátko. Měli bychom si zajistit odčervení a očkování.

Kotě nebo dospěláka?

Pokud se rozhodneme pro první možnost, tak si musíme uvědomit, že jsme tzv. „náhradní rodiče“ toho malého tvorečka. Čas pro něj je tedy náročnější.

Druhá možnost je to, že si pořídíte zvíře, které již má nějaké návyky a my bychom mohli omylem tyto návyky nevědět.