Všichni už jsme zřejmě slyšeli nějaké ty nářky nad tím, jak se naše děti málo hýbou, jak pořád jenom sedí u počítače nebo mobilu a jedinou změnou je snad leda to, když na pár hodin odejdou pro změnu sedět do školy. Jak (i) kvůli tomu omladina stále častěji trpí obezitou a s ní souvisejícími problémy a i její zručnost je skoro na nule.
Slyšeli jsme to. Ale co jsme udělali, aby tomu tak nebylo?
list na houpačce
Přiznejme si, že většinou nic moc. Možná jsme je přihlásili na nějaký kroužek, kde se dítě hodinku týdně trochu hýbe, ale tím to také hasne. Možná bychom ho přihlásili i na více pohybových aktivit, jenže to je drahý špás, na který leckdo z nás prostě nemá. Možná byste i jezdili na výlety, jenže kde na to máte brát čas, když musíte být dnes a denně v práci anebo jste z této tak unavení, že už sotva sami stojíte na nohou?
A přitom by bylo tak jednoduché a zároveň i levné zajistit svým dětem pohyb! Jistě, ne pro každého, ale minimálně pro toho, kdo má k dispozici svou zahradu anebo klidně i jakýkoliv jiný, byť i sebemenší plácek.
Jak málo by vlastně stačilo, aby vzniklo ! Stačilo by pro začátek klidně i jenom to, kdybyste koupili a na toto místo postavili docela obyčejnou trampolínu. A už i v tuto chvíli máte zaděláno na zábavné hřiště na vaší zahradě. Není to zase až tak drahá záležitost, jak byste si možná představovali, přinejmenším ve srovnání s tím, jak vzácné je lidské zdraví, tedy zdraví vašich na ní skotačících dětí, respektive alespoň kolik můžete zaplatit u doktorů, v lékárnách a jinde za problémy s následky nedostatku pohybové aktivity.
dítě na klouzačce
Není to tak drahé a přitom taková trampolína zaručeně přiměje vaše děti k pohybu. Protože znáte to – „kdo neskáče, není Čech.“ Což pochopitelně není myšleno v souvislosti s trampolínami, jenže proč by vlastně ne, že?
Skákání na trampolíně je zábavné a zároveň fyzickou aktivitu posilující. Posiluje se tím kdejaký sval, rozvíjejí se pohybové dovednosti. A konec konců má taková trampolína i vedlejší efekt, mající vliv na sociální rozvoj; protože kde jinde se může dítě lépe bavit se svými plus mínus vrstevníky, že?
Stačí pouhá trampolína (a nejlépe logicky nejenom ta, ale i různé houpačky, přelézačky a co já vím, co všechno ještě) a vaše děti se konečně začnou normálně hýbat. A to dobrovolně.
A když se na takovém „soukromém hřišti“ vyřádí ony, proč by se třeba neproskočil i tatínek, jenž má určitě také nějaké to kilo navíc a nepohnul se od dob vojny?