Jakmile se nám o období základní školní docházky vymění mléčné zuby za trvalý chrup, přejeme si, aby nám krásné a zdravé zuby vydržely co nejdéle. Jen málo z nás však umí o zuby správně pečovat. Čistit si zuby třikrát denně alespoň pět minut je stále zažité, ale zbytečné pravidlo. Nejdůležitější je přeci výsledek. Zuby musí být dobře vyčištěné.
zubní náhrada 

1. Zapomeňte na čas

Zuby je vždy potřeba si čistit tak dlouho, abyste měli pocit, že jsou čisté. Dobrým rádcem je váš jazyk. Pokud si jím přejedete po zubech a máte pocit, že na jejich povrchu stále cítíte plak, musíte pokračovat v čištění. Nikdy se vám nepodaří odstranit všechen plak a bakterie ze zubů. Důležité je, abyste vrstvu plaku narušili a to nejen na dobře přístupných plochách, ale hlavně v mezerách mezi zuby. Je mnohem efektivnější sednout si ve svém volném čase k televizi, vzít si do ruky kartáček a podle pocitu si zuby postupně čistit, byť jen jednou za den po čtvrt hodině. Rychlé vyčištění zubů ráno a večer nad umyvadlem spíše osvěží dech než odstraní zubní plak.

2. Jen zubní kartáček nestačí

Klasický zubní kartáček je nedostatečný. Poměrně rozšířené už je používání zubní nitě, ale ta je vhodná jen na přední zuby, které mají rovné strany bez prohlubní. Mezery mezi stoličkami nití nevyčistíte, protože zuby jsou po stranách prohnuté. Proto v regálech s drogerií a v lékárnách sáhněte po mezizubních kartáčcích. Mezizubní kartáčky byste si měli pořídit ve více velikostech, tak abyste s nimi vyčistili důkladně všechny mezery. Příliš malý kartáček vám plak z mezer neodstraní.
kartáčky a pasta

3. Menší a jemnější

Zuby se nečistí rejžákem. Přistupujte ke každému zubu jako k porcelánové hlavičce. Používejte kartáčky s měkkými štětinami a pořiďte si i „sólo“ kartáček. Usnadní Vám čištění zubu ze všech stran a to platí zvlášť pro hůře přístupné zadní zuby.

4. Nákup elektrického kartáčku konzultujte s dentistou

Před koupí elektrického zubního kartáčku se poraďte nejprve se svým zubním lékařem nebo se zubním hygienistou. Vyhněte se koupi oscilačního kartáčku, který prokazatelně poškozuje zubní krčky, a zvolte spíše sonický typ. S elektrickým zubním kartáčkem je potřeba se nejprve naučit zuby čistit a to nejlépe pod dohledem zubního specialisty. Na jednu stranu Vám elektrický kartáček práci ušetří, na druhou stranu při špatném používání může zuby nenávratně poškodit.