Možná jste zaslechli nebo si přečetli informaci, že trampolíny jsou velmi ošidné a nebezpečné nářadí, a že rozhodně nejsou vhodné pro děti. Že je to jen další výrobek, který přidělává práci chirurgům a ortopedům. Ano, skutečně, je-li toto nářadí využíváno nevhodným způsobem, k vážným poraněním může dojít.tři skákající dětské postavy.jpg

Jak správně skákat

Každý, kdo začíná s prvními krůčky na pružné ploše, by si měl osvojit základní pravidla vzhledem k tomu, že trampolína s ochrannou sítí uvádí lidské tělo do nezvyklého pohybu. Platí zde fyzikální zákony včetně toho nejdůležitějšího, a sice úhlu odrazu a dopadu a působení setrvačné síly. Jistou roli hraje také gravitace, která účinkuje jako brzdná síla, a tak je důležité vědět, že čím lehčí je postava cvičence, tím může být zranitelnější.
Někteří lidé skutečně praktikují bláznivé nápady a pak končí v ochranné síti, nebo na okraji trampolíny, kde jejich pád zachytí kryt pružin. Proto je nesmírně důležité nářadí opatřit těmito ochrannými prvky, nejsou tam jen pro legraci nebo pro ozdobu.
Každý začátečník by měl provádět pouze základní cviky přímých výskoků s dopady na pokrčená a zároveň pevná kolena, nezkoušet akrobatické prvky a odrážet se kolmo k zemské ose. Každý šikmý odraz pak cvičence nasměruje nepatřičným směrem.dívka při výskoku při západu slunce.jpg

Jak se vhodně obléknout

Profesionální cvičenci, kteří prezentují své dovednosti na veřejnosti, cvičí v přiléhavém oděvu. Vezměte si z nich příklad a zapomeňte na volné tepláky, nebo dokonce rifle s rozkrokem u kolen. Plandající oděv, který se stále sesouvá při doskocích směrem dolů, zbytečně znervózňuje a může v nevhodném okamžiku zablokovat nohy při dopadu. Důležitá je také správná volba obutí, vhodné je buď skákat naboso, anebo v pevných teniskách, nebezpečné je cvičení v ponožkách, které podkluzují.
Měli byste také odložit všechny předměty z kapes, sundat náramky a náhrdelníky a vše, co se volně pohybuje a může se při cvičení zaplést kolem krku. Rozhodně není dobrý nápad také přikusovat svačinu nebo žvýkat žvýkačku.