Naše populace je ze všech stran bombardovaná informacemi, které nás mají vést k tomu, abychom se vyvarovali faktorů, které nám přináší civilizace. Všechny tyto faktory jsou častou součástí našeho života, někteří se nedokážou bez nich obejít, tvrdí, že jsou v životě nutné. Ale je to skutečně tak? Musíme si poškozovat své zdraví za každou cenu?

Cholesterol je látka, která se vyskytuje v naší krvi. Je zda potřebná k životu organismu, její hodnoty ale nesmí přesáhnout určitou hranici. Pokud se tak stane, pak už našemu tělu škodí. Dnes se většinou sleduje hladina cholesterolu v preventivních prohlídkách u praktických lékařů. Pokud je zjištěná vyšší hladina, je třeba udělat určitá opatření, aby došlo k normalizaci nebo se alespoň držela hodnota bez výkyvů. Je několik způsobů, jak se k tomu dopracovat.

Změna životního stylu
Ke snížení cholesterolu vede dodržování určité životosprávy. Je třeba se zamyslet nad tím, jak tučné jíme potraviny, kolik konzumujeme živočišného tuku denně, zda se nepřejídáme. Tloustnutí je jedním z faktorů, které zvyšování cholesterolu podporuje. Je přínosné praktikovat pravidelný pohyb, nemusí vždy jít o špičkové výkony, stačí rekreační pohyb. Ale měl by být pravidelný.

Prevence
Dbát na pravidelnou kontrolu svého cholesterolu. Je možné toto žádat na praktickém lékaři nebo si zakoupit v lékárně test na cholesterol, kdy jednoduchým způsobem z kapky krve zjistíme, jak jsme na tom. Pokud trpíme zvýšenou hladinou cholesterolu měli bychom nechat vyšetřit i své děti, protože tento problém je, bohužel dědičný.

Užívání léků
Pokud je zjištěna vysoká hladina cholesterolu, která nereaguje na úpravu životosprávy, předepíše lékař léky na snížení tuků v krvi. Není třeba se jim bránit, protože nejsou nijak nebezpečné a dokáží udržet naše tuky v krvi na uzdě.

Vysoký obsah cholesterolu v těle má za následek srdeční infarkty, mrtvice, zanesené cévy a mnoho dalších zdravotních komplikací. Je jen v našem zájmu, abychom se snažili těmto stavům předejít. Starejme se tedy o své tělo, dokut je čas.