Ačkoliv by se spíš mělo říci zvídavost, než zvědavost. Zabrousíme chvíli do světa světel. Nemusíme si nic nalhávat, že poslední dobou se událo mnoho výrazných změn a ty ovlivnily mnohé uživatele. Pokud všichni užívali jeden typ žárovky, akorát si zvolili hodnotu, jakou by měla svítit, nikdo nic dalšího moc neřešil. Ono v podstatě ani nebylo co. Buď si nainstalovat lucerny s plápolavým ohněm, svíčky, klasické žárovky nebo zářivky. To moc velký výběr není. Výrobci uvedli do prodeje údajně úspornou žárovku, tedy alespoň tak se jí dříve říkalo, přitom to se žárovkou ve skutečnosti nemá nic společného, až na dvě věci a to je patice a možná tvar. Nová technologie na trhu způsobila onu zvídavost, kdy se někdo snažil zjistit, jak je to výhodné a samozřejmě s tím šla ruku v ruce zvědavost, kolik to vlastně ušetří peněz ve spotřebě. Tak našla kompaktní zářivka svoje místo v mnohých domácnostech.

led světlo

Zářivka nezklamala

Je pravdou, že mnohé uživatele odradila svojí vstupní hodnotou. Samozřejmě se daly zakoupit podstatně levnější, ovšem nebyly certifikované a tudíž moc dlouho nevydržely svítit. Pokud se zakoupila skutečně kvalitní, tak uživatel mohl a vlastně byl i na výsost spokojený. Nadšení trvalo poměrně dlouhou dobu a u mnohých ještě stále trvá, i zde se technologie v mnohém polepšila. Jenomže jak to bývá, na trhu se objevilo opět něco nového, modernějšího a jak jinak, než úspornějšího. Velký převrat přinesly LED zářivky, které se nyní běžně používají jak v domácnostech, tak na pracovištích.

lampa

Nyní vládnou diody

V současnosti jsou světelné diody prakticky dominantní volbou ve svítidlech. Mají výhodu v tom, že jsou nejen velmi úsporné, ale navíc vydávají přesně takové světlo, jaké jsme si zvolili. A co víc, mohou se pyšnit skutečnou úsporou. Není problém jimi nahradit kompaktní nebo klasické žárovky, jen je třeba vybrat tu správnou patici nebo závit. V podstatě je na trhu skutečně velký výběr těchto svítidel a navíc je u nich poměrně dlouhá životnost.