Ženy byly odedávna praktickými bytostmi, a tak se snažily využít doslova každého materiálu, který jim přišel pod ruku. Mnohdy to byly opravdu zajímavé nápady. A některé z nich se natolik vžily, že ani po několika staletích nezanikly. Jen se trochu přizpůsobily moderní době. K takovým praktikám patří například plstění.
plstěné papuče
· V dobách starověkých a středověkých to byla technika, která měla spíše snížit náklady na rodinu.
· Ženy dokázaly ze zvířecích chlupů vytvořit pevný materiál, který se používal především na mužské těžké oděvy na lov.
Dnes se touto technikou vytvářejí spíše zajímavé dekorace do bytu anebo hračky pro naše nejmenší.Už se také nepoužívají v takové míře psí nebo jiné zvířecí chlupy.
o Při plstění se využívají vlastnosti ovčí vlny, která dovede za určitých podmínek právě „plstnatět“.
plstěné koule

Jednotlivá vlákna se tedy propletou a tím vznikne hmota, která je pevná a drží velice dobře svůj tvar. A můžete začít tvořit. Jestliže vás tato metoda výroby hraček, dekorací, módních doplňků začala zajímat, pak není problém ji vyzkoušet. Stačí nakoupit kvalitní ovčí rouno a další nezbytnosti k plstění.
· Ovčí rouno můžete mít
– přírodní
– jednobarevné
– melírované.

V obchodě vám rádi poradí

Důležitou součástí je také molitan na plstění. Tento materiál je nezbytný pro techniku vypichování. Chrání totiž jehlu před zlámáním.
· Použití je jednoduché.
– Stačí vzít smotek rouna a prsty jej vytvarovat do žádaného tvaru.
– A poté už jen plstící jehlou pícháte do rouna postupně a rovnoměrně ze všech stran.
plstěné telátko
Je ale nutné mít speciální plstící jehlu, která má po stranách drobné drážky na zachytávání vlněných vláken.Jehly na plstění jsou trojhranné a vyrábějí se v různých velikostech. Pokud si nejste jisti, kterou z nich máte jakým způsobem použít, pak se stačí zeptat například ve specializovaném obchodě.